calculator

هرآنچه باید از حق سنوات سال 99 بدانیم

حق سنوات کارگران سال 99

حق سنوات کارگران یکی از مزایای کارمندان محصوب میشود. که کارفرمایان در هرحال موظف به پرداخت آن به کارمندان خود می باشند.زمانی که کارمندان از شغل خود فارغ میشوند. برای مثال بازنشستگی ، استعفا، ازکارافتادگی و…..باید مبلغی معادل یک ماه از آخرین مزد ثابت خود را دریافت نمایند.

در این مقاله قصد داریم تا درکنار توضیحاتی برای حق سنوات و پایه سنوات نحوه محاسبه آن را نیز بیان نماییم:

marketing
حق سنوات کارگران

حق سنوات کارگران چیست؟

در ابتدای سال 1370 مجلس شورای اسلامی قانونی برای حمایت از کارمندان تصویت کرد. که براساس این قانون کارفرمایان موظف هستند که در انتهای دوره همکاری ویا در انتهای هر سال مبلغی را به عنوان سنوات به کارمندان خود پرداخت نمایند.
سنوات در عمل در کنار دیگر مزایا از قبیل حق مسکن، خواربار، حق اولاد و…. . برای جبران کمبود مالی حقوق کارمندان ایجاد گشته.
برطبق این طرح مجلس شورای اسلامی کارمندانی که چه به صورت رسمی و یا حتی غیر رسمی مشغول به فعالیت باشند. سنوات تعلق خواهد گرفت.
این طرح عملا یک جنبه انگیزشی برای کسب و کار شما ایفا مینماید. زیرا هم تمایزی بین کارمندان باسابقه و دیگر کارمندان ایجاد مینماید و همچنین میتوان با پرداخت به موقع آن روحیه کارمندان خود را افزایش داد.

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

شاید بسیاری این دو مفهوم را عملا یکسان قلمداد نمایند. ولی تفاوت هایی اساسی در این مفاهیم موجود است:
حق سنوات به پاداشی که در انتها سال به کارگرانی که یک سال سابقه کار داشته اند تعلق خواهد گرفت.اما پایه سنوات به مقدار پولی که به حداقل حقوق و دستمزد کارگران اضافه میگرد میگویند.پایه سنوات را در واقع شورای عالی کار برای جبران کردن کسری های حداقل حقوق و دستمزد کارگران قرار داده.پایه سنواتی در عمل بخشی از حقوق کارگران محصوب میشودو میتوان آن را با حداقل حقوق کارمندان جمع نمود. و به آنان پرداخت کرد.هرچند که میشود به صورت چند ماه یک بار و یا سالانه نیز رداخت شود.

پایه سنوات برای جبران حداقل حقوق کارگران در سال 70 از سمت مجلس شورای اسلامی بنانهاده شده . پایه سنوات طبق قانون هم به کارگران رسمی و هم کارگران غیر رسمی که قرار داد ندارند نیز تعلق خواهد گرفت.

حق سنوات برای کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بند مشاغل هستند. براساس فرمول مشخصی در بخشنامه دستمزدی وزارت کارمحاسبه میگردد . برای آنان واریز میشود.ولی برای آن دسته از کارگاه هایی که فاقد طرح طبقه بندی مشاغل هستند. به شرط آن که نیروزی کار یک سال سابقه کار داشته باشد چه دائم و چه موقت مشمول حق سنوات خواهد شد.

blank
پایه سنوات

نحوه محاسبه حق سنوات

شورای عالی کار هرساله میزان حداقل حقوق و سنوات را تعیین مینماید.پایه سنوات را به صورت روزانه تعیین مینماید و برای مشخص شدن آن مقدار آن را در 30 روز(اگر ماه 30 روزه باشد) ضرب خواهد .

نحوه محاسبه پایه سنوات

پایه سنوات برای تمام کارمندانی که چه قرار داد دائم و چه موقت دارند. به شرط آن که دارای یک سال سابقه کار باشند و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتشان در همان محل کار گذشته باشد. روزانه 58,333 ریال (پنجاه و هشت هزار و سیصد و سی و سه ریال ) تعیین شده است.
محاسبه سنوات بر اساس جدول ارائه شده در انتهای پارگراف و به صورت ماهیانه محاسبه می شود و اگر سابقه کار کارمند یکساله باشد. آنگاه محاسبه میشود، روش محاسبه پایه سنوات سال 99 طبق فرمول زیر میباشد:

حقوق پایه ماهانه در سال دوم= حقوق پایه ماهانه اعلام شده در سال جاری +58,333) * تعداد روزها کاری ماه)

جدول پایه سنوات روزانه

هرساله جدول زیر مبنای محاسبه پایه سنوات میباشد در این جدول در سمت راست سال مربوطه و در سمت چپ مقدار میزان پایه سنوات:

1369 60
1370 60
1371 60
1372 60
1373 60
1374 105
1375 125
1376 125
1377 150
1378 150
1379 380
1380 470
1381 850
.
.
.
1394 10000
1395 10000
1396 17000
1397 17000
1398 23333
1399 58333

پایه سنوات به چه کسانی تعلق خواهد گرفت

در سال 92 و طی بخشنامه ای توسط وزارت کار به تمامی کسب و کار ها ارسال گردید. که طبق آن پایه سنوات هم به کارگرانی که قرار داد رسمی دارند و هم آنانی که قرار داد غیر رسمی دارند تعلق خواهد گرفت.

blank
پایه سنوات کارگران

 در سال های قبل از 92 اکثرا پایه سنوات به افرادی که قرار داد غیر رسمی داشتند تعلق نمیگرفت. ولی از سال 92 به بعد هر دو گروه شامل پایه سنوات شده اند.و کارفرمایان موظف هستند تفاوتی بین این دوگروه در پرداخت سنوات اعمال ننمایند.

سنوات کارگران غیر رسمی، پاره وقت، ساعتی و...

برای کارگران غیر رسمی ارتباطی با مدت زمان قرار داد ندارد.و بسته به مقدار سابقه کار میزان سنوات یک سال برار با آخرین حقوق دریافتی فرد میباشد. اگر کم تر از یک سال کار کرده باشد به اندازه میزان کار او میباشد.
برای کارگران ساعتی و یا پاره وقت نیز بر اساس میانگین حقوق دریافتی آنان در آخرین 90 روز کاری محاسبه میگردد.
همچنین گروهی از کارمندان که در شرکت های پیمانکاری و یا خدماتی فعالیت میکنند. نیز سنوات به آنان تعلق خواهد گرفت.
اگر پیمانکار نیز تغییر نماید در این صورت بازم هم پیمانکار جدید موظف است. هرچند در گذشته در شرکت حضور نداشته ولی سنوات را بعد از یک سال کار کارمندان پرداخت نماید.

درصورت عدم پرداخت پایه سنوات

اگر کارفرمایی از پرداخت حق پایه سنوات خود داری کند. میتوان از آن به اداره کار شکایت نماید اما با توجه به این نکته که پایه سنوات به دانشجو ها و دانش آموزانی که مشاغل تابستانی دارند تعلق نخواهد گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا